Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

„Scena w Budowie” - Festiwal Scenografii i Kostiumów

Finał Festiwalu „Scena w Budowie”!

W dniu 3 października odbył się finał IV Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. To uwieńczenie prezentowanych od stycznia br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie najciekawszych zjawisk polskiej scenografii oraz prac artystów, którzy za pomocą dzieł przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najważniejsze.

Podczas Gali Finałowej wręczone zostały nagrody „Złota Kieszeń”.

Decyzją znamienitego Jury w składzie: Małgorzata Komorowska, Marek Waszkiel oraz Jarosław Cymerman, w obecności Prof. Leszka Mądzika – dyrektora Festiwalu, nagroda Grand Prix IV edycji Festiwalu Scena w Budowie nie została przyznana. Jury postanowiło o rozdysponowaniu nagrody w równych proporcjach dla laureatów w pozostałych kategoriach.

Nagrodę „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię otrzymali twórcy spektaklu „Nic”, w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, scenografia: Robert Mleczko, Jan Strumiłło, video: Yan Kalnberzin (za organiczne połączenie tradycyjnego warsztatu scenograficznego z nowoczesnymi środkami wyrazu w harmonijną całość o niezwykłych walorach artystycznych).

Nagroda „Złota Kieszeń” za najlepszy kostium została przyznana Mirkowi Kaczmarkowi za kostiumy do spektaklu „Trojanki” w reż. Jana Klaty. Jury podkreśliło oryginalną kreację kostiumów, doceniając ich niezwykłą ekspresję współtworzącą przestrzeń scenograficzną, a także interpretacyjną spektaklu.

Uroczysta Gala poprzedzona została wernisażem wystawy „Prometeusz”, prezentującej wybrane prace studentów uczelni artystycznych z całej Polski. A na deser – duchowa uczta na Placu Teatralnym: widowisko plenerowe „Zapach czasu” w reż. Jerzego Zonia (Teatr KTO z Krakowa).

***

Festiwal odbywać się będzie od stycznia do czerwca 2020 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 

Poniżej podajemy nowe terminy festiwalowych spektakli:

***

Kordian w reżyserii Jakuba Roszkowskiego otworzył tegoroczną edycję Festiwalu „Scena w Budowie

Kordian

 

W środę (8 stycznia) w Centrum Spotkania Kultur odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zbliżającą się IV edycję festiwalu "Scena w Budowie". Oficjalne rozpoczęcie już w piątek spektaklem "Kordian".

Zobacz prezentacje o tegorocznej odsłonie festiwalu!

 


W dniu 15 listopada 2019 roku zakończył się I etap Konkursu IV edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, którego celem było wyłonienie, przez Kapitułę, finalistów Festiwalu. W tym roku do grona  Kapituły  zaproszono prof. Katarzynę Fazan-  wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Jolantę Kowalską- krytyka teatralnego  i historyka teatru, dr Dominikę Łarionow- historyka scenografii, wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Zbigniewa Majchrowskiego- krytyka teatralnego i wykładowcę Uniwersytet Gdański, prof. Elżbietę Wernio- scenografa, wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Włodzimierza Neubarta – dziennikarza i blogera teatralnego. Kapituła pracowała pod przewodnictwem Dyrektora Artystycznego Festiwalu- prof. Leszka Mądzika.

Do I etapu Konkursu wpłynęło wiele interesujących propozycji spektakli teatralnych oraz rekomendacji zgłoszonych samodzielnie przez członków Kapituły. Wśród nominowanych do finału konkursu i rywalizacji o nagrodę „Złotej Kieszeni” znalazły się następujące spektakle:

  • „Burza” reż. Paweł Miśkiewicz, scenografia Barbara Hanicka,
  • „Magnolia” reż. Krzysztof Skonieczny, scenografia Fabien Lėdė,
  • „Nic”  reż. Krzysztof Garbaczewski,  scenografia Roberta Mleczko oraz Jan Strumiłło,
  • „Kordian” reż. Jakub Roszkowski, scenografia Mirek Karczmarek,
  • „Poskromienie” reż. Monika Pęcikiewicz, scenografia Katarzyna Borkowska,
  • „Trojanki” reż. Jan Klata, scenografia Mirek Kaczmarek.

 

Regulamin Konkursu IV edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów “Scena w Budowie”

Regulamin Wystawy „Prometeusz” w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2020

 

Film podsumowujący I edycję Festiwalu

Teatr w Budowie, zwyczajowa nazwa instytucji powstającej przez 40 lat.
Dziś Centrum Spotkania Kultur, którego architektura, swoją surowością, podkreśla niekończący się proces tworzenia. To przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych.

Nowe wydarzenie w Centrum Spotkania Kultur „Scena w Budowie” Festiwal Scenografii i Kostiumów  odkrywać będzie paralelność pomiędzy budowaniem architektury, przestrzeni a tworzeniem spektaklu, podkreślać ważność obrazu w kreacjach scenicznych. „Scena w Budowie” otworzy przed widzem przestrzenie teatru, kulisy kreacji.

Wizualność jest dla nas bazową spektaklu, przekazywanych w nim treści. Chcemy uświadamiać, że scenografia i kostiumy nie są ozdobą i tłem do gry aktorskiej, nie powstają w oderwaniu od tekstu czy treści spektaklu. Scenograf i kostiumograf tworzą spektakl. Nasz festiwal powstaje by uhonorować i wydobyć z cienia ich pracę. Dlatego istotnym elementem „Sceny w Budowie” jest konkurs, w którym nagradzane będą najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie. W ten sposób chcemy docenić chęć eksperymentowania i podejmowania ryzyka w tworzeniu pełnych inwencji kreacji przestrzennych. Pragniemy aby „Scena w Budowie” stała się forum plastyków teatru, miejscem spotkania, wymiany myśli i doświadczeń dotyczących różnych dziedzin sztuki teatralnej.

Nad merytoryką programu Festiwalu czuwać będzie Rada Programowa, w której skład wchodzą niezwykli twórcy związani zarówno z filmem jak i z teatrem. Wszystkim działaniom patronować będzie Leszek Mądzik, Komisarz i pomysłodawca Festiwalu. Twórca Sceny Plastycznej KUL jest artystą niezwykle wrażliwym na obraz i potrafiącym docenić piękno i prawdę płynące z tego, co pozawerbalne i zmysłowe. Tworząc swoją wizję teatru plastycznego bardzo często odwołuje się do historii polskiego teatru, udowadniając tym samym jak charakterystyczna dla naszej tradycji teatralnej jest specyficzna wrażliwość na to co wizualne.

 

Leszek Mądzik: Scenografia bardzo często jest aktywna, odziaływująca na widza i wpływająca na to jak odbiera spektakl.  Uważam, że nadszedł w końcu odpowiedni moment, by znaleźć dla niej miejsce, a sądzę, że Centrum Spotkania Kultur to najszczęśliwsze miejsce, w którym możemy dostrzec to co się dzieje obecnie w polskiej scenografii.

Boris Kudlička: Myślę, że dla artystów zajmujących się projektowaniem przestrzeni, ten festiwal może stanowić ciekawą okazję do wymiany myśli i doświadczeń  dotyczących różnorodnych dziedzin w sztuce oraz bardzo szerokiego zakresu ich zainteresowań. Festiwal Scenografii i Kostiumów może być szczególnie interesujący dla ludzi młodych, którzy aspirują do roli bycia scenografem.

 


Dyrektor Artystyczny Festiwalu

madzik

Leszek Mądzik - Założyciel Sceny Plastycznej KUL, twórca jej spektakli, także autor kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich - już dawno temu ukochał sobie teatr bez słów.

Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu.

Mówiąc o nich, nieuchronnie je kaleczymy i zniekształcamy. Można jednak przekazać ich głębię i prawdę, stosując odpowiednie środki artystycznego wyrazu. Mądzik usiłuje wypowiedzieć niewypowiedzianą ludzką rzeczywistość przy pomocy światła, rytmu i nastroju. Bo to, co w nas najgłębiej i najskrzętniej ukrywane - ostateczne namiętności i stany egzystencjalne, nigdy w pełni nie docierają do świadomości i nie dają się ogarnąć rozumem.

"Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli" - napisał Mądzik, gdy został zmuszony do "autorskiej" wypowiedzi na temat swej twórczości. Lubelski artysta w swym "kosmicznym" teatrze ożywia i rehabilituje zagrzebane w pamięci archetypy, przywracając widzom możliwość przedracjonalnego oglądu świata.

Ulotne, kruche uniwersum jego widowisk kreują cienie i ruchy wysmakowanych form plastycznych poddanych rytmowi wyznaczonemu przez muzykę. Widz pozostaje na swym miejscu "samotny w tłumie", jest bowiem oddzielony mrokiem od innych widzów i od sceny. Swą wyobraźnią przedziera się przez inne wymiary rzeczywistości opanowane przez dobre i złe moce, dążąc do porozumienia się ze światem - tym na scenie i tym poza nim.

 


Rada Programowa:

braun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Braun - Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Członek przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i  wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: A.Wajda, K.Kieślowski, K.Zanussi, A.Holland, W.J.Has, T.Konwicki, J.Majewski, John Irvin, Costa Gavras, Steven Spielberg, Peter Kassavitz, Volker Schlöndorff.

Od 1999 roku do chwili obecnej wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi gdzie od 2003 r. prowadzi autorski program  corocznego  Warsztatu scenograficzno–kostiumowo – charakteryzatorskiego    dla studentów Wydz. Reżyserii, Operatorskiego, Aktorskiego mający na celu praktyczne przybliżenie zagadnień tworzenia wizerunku postaci.

Nauczyciel akademicki od roku 2009 do chwili obecnej  w  Akademii Sztuk Pięknych  w Warszawie na Wydziale Scenografii

W latach 2002-2005 wykładowca w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

W roku 2005 zajęcia konsultacyjne w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W latach 2008-2009 prowadzenie zajęć w Szkole Stylu z Elle.

Wykładała  w studium podyplomowym „Moda, Media, Marketing” w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie w latach 2010-2011

Od 2010-2014  związana z VIAMODA (polsko-włoska Szkoła Designu i Managementu) na studiach podyplomowych Akademii im. Leona Koźmińskiego i Collegium Civitas w Warszawie prowadząc  zajęcia dydaktyczne z historii designu, mody i ubioru.

2014 Odznaczenie Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

2014 Odznaczenie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej"

Kilkakrotnie była członkiem jury m.in.: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Festiwalu Scenografów i Kostiumografów Vizu-Art. Rzeszów, Oskarów Mody, „Doskonałości Mody” Twojego Stylu.

 Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej.

 

 

kudlicka

Boris Kudlicka - Absolwent Katedry Projektowania Scenografii i Kostiumu Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1996). Naukę kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w holenderskim Groningen. W 1995 roku jako asystent Andrzeja Kreutz Majewskiego rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Od 1996 roku samodzielnie tworzy scenografie przede wszystkim do spektakli operowych. Współpracuje z czołowymi europejskimi reżyserami. Od 1999 roku wspólnie z Mariuszem Trelińskim zrealizował kilkanaście spektakli operowych: Madame Butterfly, Króla Rogera, Otella, Don Giovanniego, Oniegina, Damę pikową, Andreę Chénier, La Bohème, Orfeusza i Eurydykę, Borysa Godunowa, Jolantę, Zamek Sinobrodego, Aleka, Traviatę, Turandot, Latającego Holendra, Salome i Powder Her Face – głównie dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, a także dla innych czołowych scen operowych na świecie (m.in. w Nowym Jorku, Frankfurcie, Berlinie, Tokio, Sankt Petersburgu, Waszyngtonie, Los Angeles, Tel Awiwie, Bratysławie, Pradze, Brukseli i Walencji). Spektakle te prezentowane były także podczas festiwali operowych w Edynburgu, Hongkongu i Tokio.

Z reżyserem Dalem Duisingiem współpracował przy realizacjach: Podróży do Reims Rossiniego, Gwałtu na Lukrecji Brittena i Opowieści Hoffmanna Offenbacha (Opera we Frankfurcie), Medei Cherubiniego i Pasji św. Jana (Reiseopera w Enschede), Jasia i Małgosi Humperdincka (Berno) oraz L’étoile Chabriera (Staatsoper Berlin). Spektaklem Śmierć w Wenecji rozpoczęła się jego współpraca z Keithem Warnerem, której efektem były produkcje: Króla Leara Ariberta Reimanna i Burzy Thomasa Adésa (Frankfurt), Simona Boccanegry Verdiego (Strasburg), Wesela Figara Mozarta, Diabłów z Loudun Krzysztofa Pendereckiego (Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie). Na początku 2011 roku stworzył scenografię do Złotej pagody Mishimy dla Kanagawa Arts Center w Jokohamie.

Zainteresowania zawodowe Borisa Kudlički nie ograniczają się tylko do opery. Projektuje również dekoracje filmowe, teatralne i koncertowe. Wspólnie z Andrzejem Kreutz Majewskim stworzyli polski pawilon na Expo 2000 w Hanowerze oraz wnętrze polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju (we współpracy z pracownią architektoniczną WWAA). Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje również działalność wystawiennicza.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2005 roku Instytut Teatralny przyznał mu nagrodę za scenografię do przedstawienia Ryszard II w Teatrze Narodowym. W 2006 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym, a w 2015 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotnie uhonorowano go słowacką nagrodą teatralną Dosky. Na Praskim Quadriennale 2007 zdobył Złoty Medal, a rok później został mianowany generalnym komisarzem Praskiego Quadriennale 2011. W latach 2011-2013 był wykładowcą na Wydziale Scenografii Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

scena

 

 

 

 

 

Joanna Klimas - znana i ceniona projektantka mody, prekursorka minimalizmu w Polsce, twórczyni marki JoannaKlimas, z wykształcenia psycholog. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą ELLE Style Awards. Od lat zaangażowana w projekty spajające modę z kulturą, między innymi FashionCulture, gdzie pełniła rolę Przewodniczącej Jury na Polskę i Anglię. Swoją wszechstronność ukazywała współpracując z Teatrem Wielkim w Warszawie, projektując kostiumy między innymi do dzieła „Eugeniusz Oniegin” Aleksandra Puszkina i Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Terlińskiego.

 

Jerzy Skolimowski

 

 

 

 


Jerzy Skolimowski – znamienity reżyser filmowy, scenarzysta, aktor. Z zamiłowania także malarz i poeta, w młodości – bokser. Swoją karierę w filmie rozpoczął scenariuszem „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wspólnie z Romanem Polańskim napisał scenariusz do kultowego filmu „Nóż w wodzie”. Jego dorobek reżyserski to ponad 20 filmów wyprodukowanych w Europie i Hollywood, między innymi: „Fucha”, „Krzyk”, czy „Cztery noce z Anną”. Za produkcję „Essential Killing” otrzymał Grand Prix na MFF w Wenecji, nagrodę za najlepszy film na MFF w Mar del Plata, nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złotego Orła Polskiej Akademii Filmowej. Gratyfikowany za swoją twórczość nieprzerwanie od 2003 roku, między innymi: w 2011 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury, Złotym Lwem za całokształt twórczości na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji czy Nagrodą Specjalną Platynowego Lwa na 43. Festiwalu Filmowym w Gdyni.


 

Scena w budowie